بحث کلی پیرامون چدن مالیبل(چدن چکش خوار):

موارد مصرف زیادی برای انها شده که از جمله ساخت قطعاتی نظیر اکسل ،قید ها،پوسته دیفرانسیل،زیر فنری کامیون ها،ابزار های دستی،اتصالات آب وگاز و... شده است.

مزیت چدن مالیبل:

چدن مالیبل دارای استحکام و قابلیت انعطاف بیشتری از چدنهای خاکستری است.

محدودیت چدن مالیبل یا چدن چکش خوار:

محدودیت عمده چدن مالیبل در مقایسه با چدن خاکستری و چدن گرفیت کروی طولانی بودن سیکل عملیات حرارتی ونیاز به تغذیه گذاری بیشتر نسبت به چدن سیفید است.

ازآنجایی که برای تولید چدنهای مالیبل ابتدا باید چدن سفید تولید گردد وچدن سفید هنگامی بدست می آید که سرعت انجماد مذاب سریع باشد لذا قطعات تولیدی از نظر ضخامت با محدودیت روبروهستند.به بیان دیگر هر قدر ضخامت بیشتر شود سرعت سرد شدن مذاب کمتر بوده ولذا تولید چدن سفید با مشکل بیشتری روبرو است.

ساختار چدن مالیبل-چدن چکش خوار:

درانواع چدنهای مالیبل ،قسمت اعظم کربن بصورت گرافیت های شبه کروی در زمینه فریتی،پرلیتی ویا مارتنزیتی توزیع شده اند.

تقسیم بندی چدنهای مالیبل:

چدنهای مالیبل معمولا به دو نوع زیر تقسیم می شوند:

1-چدن مالیبل فریتی:که نوع متداول چدن مالیبل بوده ودارای استحکام کمتر از چدنهای مالیبل پرلیتی اما با قابلیت انعطاف و چکش خواری بیشتر است و به سهولت می تواند ماشینکاری شده و تحت کار مکانیکی قرار گیرد.

2-چدن مالیبل پرلیتی:این نوع چدن دارای استحکام بالا ومقاومت به سایشی خوب بوده ودر قطعاتی نظیر شاتون ها وچرخ دنده ها کاربرد دارد.

 

 

 

نمونه ترکیب شیمیایی چدن سفید مصرفی در تولید چدن مالیبل:

نوع 2

نوع 1

عناصر متشکله

2/45-2/00

1/30-0/90

0/55-0/21

کمتر از 18/0

0/18-0/05

2/65-2/30

1/40-0/90

0/55-0/25

0/18

0/18-0/05

%C

%Si

%Mn

%P

%S

 

مشخصات ریخته گری چدن سفید مصرفی برای تهیه چدن مالیبل:

ماده اولیه برای تولید چدنهای مالیبل چدن سفید است.لذا مهم ترین بخش فرایند تهیه چدن مالیبل تولید صحیح چدن سفید است.بر خلاف چدنهای خاکستری،چدنهای سفید محتوی کربن و سیلیسیم کمتری بوده ولذا دارای سیالیت کمتر،تمایل به انقباض وترک های گرم وسرد بیشتری می باشند.و علاوه بر ان در جریان سرد شدن سریع دارای تنشهای پسماند بیشتری هستند.

روش ذوب چدن سفید در کوره برای تهیه چدن مالیبل:

متداولترین روش ذوب چدنهای سفید،ذوب در کوره کوپل ونگه داری مذاب در یک کوره الکتریکی نظیر کوره القایی یا کوره شعله ای می باشد ویک فرایند ذوب دو گانه است.

 

سیکل عملیات حرارتی آنیلینگ چدن مالیبل –چدن چکش خوار:

از آنجایی که در این عملیات چدن سخت وشکننده به چدن چکش خوار تبدیل می شود به عملیات مالیبل کردن نیزموسوم است.

ساختمان اولیه مورد نیاز برای تهیه چدن مالیبل-چکش خوار،باید شامل پرلیت وکاربید اهن باشد،یعنی 100% چدن سفید باشد.

سیکل عملیات مالیبل کردن شامل سه مرحله است:

مرحله1 : این مرحله شامل جوانه زنی گرافیت می باشد.وعمدتا گرم کردن تا درجه حرارت بالا(محدوده آستنیت)وشروع نگه داری در این درجه حرارت می باشد.به این صورت که کاربیدها به تدریج در فاز آستنیت حل شده وهمزمان کربن به سمت گرافیت دیفوزیون(نفوذ)کرده وبر روی آن رسوب می کند.رشد ذرات گرافیت شبه کروی در این مرحله تابع میزان کاربید موجود در ساختمان بوده و زمانی که کاربید ها تمام شوند مرحله1 گرافیت زایی به پایان می رسد،زمان لازم برای انجام مرحله اول گرافیت زایی عمدتا تابع تعداد جوانه های گرافیت،انحلال کاربیدها دراستنیت وسرعت دیفوزیون کربن در درجه حرارت ثابت سیکل مالیبل-چکش خوار کردن می باشدو درجه حرارت معمولا بین 840 تا 980 درجه می باشد وبا افزایش درجه حرارت سیکل مالیبل-چکش خوار کردن کاهش می یابد.

مرحله2 :که اولین مرحله گرافیت زایی(FSG)نامیده می شود،شامل نگه داری در درجه حرارت بالا یعنی840 تا 980 درجه سانتیگراد می باشد.هدف از این مرحله حذف توده های سمنتیت آزاد از ساختمان چدن سفید است.این مرحله شامل آهسته سرد کردن در

/ 5 نظر / 229 بازدید
سجاد

مرسی

سجاد

مرسی

جواد

سلام.ممنون میشم اگه رفرنس این مطلبو به من بدید

علی نصیری

واقعا خوب کار کردی اما ای کاش در مورد بقیه فازها واستهاله مارتنزیتی وتبدیل شدن از فاز بینیت به مالیبل یا همان از مارتنزیت به مالی بل را توضیح میدادی کمی تخصصی تر می شد چون کسی که متالور}ی میخواند اینها برایش یک سطح ابتدایی به حساب می آیند

سارا

ترخدا مستندشم ذارین دیگه