سوپر آلیاژهای پایه کبالت

آلیاژCr%30_COاساس بسیاری از آلیاژهای مورد استفاده در ساخت ابزارهای جراحی ودندانپزشکی است این آلیاژ در برابر خوردگی در C250بسیار مقاوم است تاثیر عناصر دیگر بر اکسایش و مقاومت  در برابر خوردگی را باید بررسی کرد. آلیاژهای دو تایی iS5%_ CO و IA10%_COمقاومت خوبی در برابر اکسایش نشان می دهند و آلیاژ AI_COخواصی بهتری از آلیاژCr_CO دارد. درهر حال آلیاژهای دوتاییAI_CO در دمای بالا استحکام کافی ندارند تا بتوان آنها را پایه ای برای  ساخت آلیاژهای کبالت در نظر گرفت.

آهن و نیکل بی‌تاثیرند ولی منگنز تمایل به پوسته شدن را افزایش می دهد. در برخی موارد مولیبدن، وانادیم و تنگستن مضرند. کروم در این آلیاژها نیز مانند آلیاژهای نیکل عنصر اصلی است.

استحاله آلوتروپیک در کبالت

واکنش تبدیل فازαبه فازεاترمال بوده و درسیکل گرمایش دارای طبیعت برگشت پذیری است . در حین سرد کردن استحالهدر 390درجه حرارتدرجه سلسیوس اتفاق میافتد و با گرم کردن مجدد استحاله معکوس   درجه حرارت 430درجه سلسیوس به وقوع میپیوندد . عوامل متالورژیکی از قبیل اندازه دانه اولیه و خلوص مواد بر مقدار فازHCPتشکیل شده موثر بوده ، به طوریکه اگر دانه ها ریز و میزان ناخالصی ها زیاد باشد ، مقدار فازHCPتشکیل شده کمتر خواهد بود. از طرفی انجام کار سرد موجب افزایش مقدار فازHCPمیشود .


ساختار فازی آلیاژهای دو تایی پایه کبالت

سیستم دو تایی کبالت – کرم

کرم عنصر آلیاژی اصلی در آلیاژ کبالت کرم میباشد . ساختمان کریستالی کرم مکعبی مرکز دارBCC میباشد که حلالیت آنرا در کبالت FCCوHCPمحدود مینماید . طبق دیاگرام فاز دوتایی Cr_COارائه شده در شکل (2) حلالیت کرم در فازهایαو εدر دمای 700 درجه سلسیوس به ترتیب برابر 20 و 10 درصد وزنی میباشد . با افزایش دما حلالیت کرم افزایش یافته و در دمای 991 درجه سلسیوس به 35.1 درصد در فازαمی رسد  . حداکثر حلالیت کرم در فازαدر دمای 1312 درجه سلسیوس بدست می آید که معادل حدود 39 درصد میباشد .

نمودار فازی آلیاژ کبالت کرم

/ 3 نظر / 175 بازدید
سیما

سلام وبلاگ خوبی دارید. یک سایت خوب برای پیدا کردن مقالات تخصصی به شما معرفی می کنم. پایگاه اینترنتی ایران نمایه www.irannamaye.ir در این سایت بیش از یک میلیون مقاله تمام وجود دارد. همچنین جستجوی عناوین و ثبت نام در آن رایگان می باشد.

حسین چگنی

مرسی از مطالب

حسین

سلام مهندس چیز جامع تری هست بتونی کمکم کنی چون من پایان نامم در مورد کبالت هست و همه منابعش هم لاتینه و وقت میبره ترجمه کنم در کل ممنون از پست خوبت[گل][گل][گل]