رفتار مغناطیسی مواد عمدتاً به ساختار الکترونی آنها بستگی خواهد داشت, که می توانند دو قطبیهای مغناطیسی را ارائه دهند. تأثیرات متقابل بین این دو قطبیها نوع رفتار مغناطیسی را مشخص می کند.

دو قطبیها- و گشتاورهای مغناطیسی

رفتار مغناطیسی موارد ناشی از حرکت الکترونهاست .هر الکترون در اتم دو گشتاور مغناطیسی دارد. یک گشتاور مغناطیسی از چرخش (اسپین) الکترون حول محور خود و دیگری ازحرکت اوربیتالی الکترون حول هسته اتم ایجاد می شود. درشکل زیر هر چرخش الکترون حول محور خودش به عنوان یک دو قطبی مغناطیسی عمل کرده و دارای گشتاور دو قطبی است که مغناطیس بر نامیده می شود.

آرایش الکترونی هر سطح انرژی معین می تواند حداکثر شامل دو الکترون (یک جفت الکترون ) با چرخش (اسپین) مخالف باشد. بنابراین ازآنجا که گشتاورهای مغناطیسی هر جفت الکترون درهر سطح انرژی برابر و خلاف جهت یکدیگر بوده ودر اغلب موارد آرایش الکترونها در اتمها به صورت جفت هستند. لذا دراین عناصر رفتار مغناطیسی مشاهده نمی شود.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۳۸۸/٧/٢٠ توسط رضا علیزاده-سید محمد درودی

 

پلاتین و آلیاژهای آن

Platinium and Alloys

تاریخچه

پلاتین از واژه اسپانیولی (Platina) که به معنی نقره کوچک می‌باشد، گرفته شده است.سالهای زیادی است که پلاتین طبیعی و پلاتین غنی شده آلیاژی شناخته شده است. این فلز توسط سرخپوستهای کلمبیایی استفاده می‌شده است و اولین مرجع اروپایی به پلاتین در سال 1557 در نوشته‌های یک انسان‌شناس ایتالیایی دیده می‌شود که از آن،به‌عنوان یک فلز اسرار آمیز که از معادن آمریکای مرکزی بین پاناما و مکزیک استخراج شده است نام می برد.

پلاتین در حال حاضر با ارزشتر و گرانتر از طلا می‌باشد.قیمت پلاتین بسته به فراوانیش تغییر می‌کند،ولی معمولا8 برابر طلا ارزش دارد.پلاتیـن از نظر اقتصـادی بـه‌عنوان محصول جانبـی فراوری سنگ معدن نیکل تولید می‌شود.حجم عظیم سنگ معدن فرآوری شده نیکل،نشانگر این است که پلاتین تنها 2 در میلیون از این سنگ معدن می‌باشد.

  خصوصیات قابل توجه

 این فلز در هنگامی که خالص باشد، بسیار زیبا و به رنگ نقره‌ای مایل به سفید بوده ، هادی جریان الکتریسیته و نرم و قابل انعطاف می‌باشد.

این فلز دردر برابر خوردگی مقاوم است.ویژگیهای کاتالیزوری فلزات گروه ششم از خانواده پلاتین

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۳۸۸/٧/۱٩ توسط رضا علیزاده-سید محمد درودی
.: Weblog Themes By Blog Skin :.

اسلایدر