کربوره کردن فولادها:


زمانی که مقاومت به سایش و استحکام بالایی در یک فولاد کم کربن مورد انتظار باشد قطعات را تحت عملیات حرارتی کربوره کردن یا کربورایزینگ قرار می دهیم که می توان در این رابطه به قطعاتی نظیر میل لنگ ،میل بادامک چرخ دنده اشاره کرد که این مرحله آخرین مرحله ساخت قطعه می باشد .

عملیات کربوره کردن به دو دسته تقسیم می شوند :

1-عملیاتی که منجر به ترکیب شیمیایی سطح فولاد می شوند که به عملیات حرارتی شیمیایی معروفند .

2-عملیاتی که بدون تغییرترکیب شیمیایی سطح

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۳۸۸/٥/٢٢ توسط رضا علیزاده-سید محمد درودی

روش تهیه چدن مالیبل(چدن چکش خوار):

چدنهای مالیبل چدنهایی هستند که دارای قابلیت چکش خواری ،خم شوندگی و استحکامی در حدود فولادهای ساده کربنی هستند،از طریق انجام عملیات حرارتی روی چدن سفید تهیه می شوند.

به این صورت که چدن سفید تا درجه حرارت 900 درجه سانتیگراد حرارت داده می شود تا کاربید آهن به کربن و آهن تجزیه شده وذرات گرافیت بصورت شبه کروی بدور یکدیگر تجمع می کنند. تبدیل کاربید اهن به گرافیت شبه کروی دلیل اصلی تغییر چدن سفید به چدنی چکش خوار با خواص مکانیکی اصلاح شده است.

 و در نهایت چدن سفید که سخت وشکننده است چدنی چکش خوار با سختی پایین تر وقابلیت ماشین کاری خوب بدست می آید.

 چدن مالیبل در ایران اولین بار در سال 1346 جهت ساخت اتصالات آب وگاز مورد استفاده قرار گرفت.

شکل زیر ساختار میکروسکوپی چدن مالیبل با زمینه پرلیتی را نشان می دهد.

ساختار چدن مالیبل زمینه پرلیتی(Malleable cast iron)

کاربرد چدن مالیبل – چدن چکش خوار:

چقرمه گی مناسب(داشتن استحکام به همراه قابلیت انعطاف بالا)در این نوع چدنها باعث

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۳۸۸/٥/٢٢ توسط رضا علیزاده-سید محمد درودی

مهندسی مواد

رشته‌ مهندسی‌ مواد در مقطع‌ کارشناسی‌ دارای‌ دو شاخه‌ متالورژی و سرامیک‌ است‌.
شاخه متالورژی:
تصور کنید که در حال رانندگی در یکی از بزرگراه‌ها هستید که ناگهان کامیونی با خودروی شما برخورد می‌کند و خسارت سنگینی بر آن وارد می‌سازد. چنین برخوردی در حال حاضر علاوه بر صرف هزینه‌ای قابل توجه و نیاز به زمانی نسبتاً طولانی برای تعمیر، از ارزش خودروی شما خواهد کاست اما اگر بدنه خودرو به طور کامل از جنس آلیاژ "
Tini" ساخته شده باشد، حداقل برای صافکاری مشکلی نخواهید داشت چون کافی است که بدنه خودرو را تا حد معینی حرارت بدهید تا بدنه تصادفی به سرعت تغییر شکل یابد و شکل اولیه خود را پیدا کند. البته در حال حاضر این یک خیال پردازی علمی است، اما با پیشرفت روز افزون علم متالورژی به زودی موانع تکنولوژیکی در راه تولید و کاربرد این آلیاژها برطرف می‌شود و مقدار زیادی از این مواد در شکل‌های گوناگون تولید خواهد شد.متالورژی به عنوان یک علم، دانش نسبتاً جوانی است که تنها صد سال از عمر آن می‌گذرد و با کشف روش‌های جدید

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۳۸۸/٥/٢۱ توسط رضا علیزاده-سید محمد درودی

متالوگرافی چیست(What is Metallugraphy )

متالوگرافی یا میکروسکوپی عبارتست از مطالعه میکروسکوپی ویژگی های ساختاری یک فلز یا آلیاژبه منظور مشاهده اندازه دانه،شکل وتوزیع فازهای مختلف وناخالصی هایی راکه روی خواص مکانیکی یک فلز تاًثیر عمیقی دارد.

ساختمان میکروسکوپی :

عبارت است از مطالعه ساختمان داخلی فلزات از نظر

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۳۸۸/٥/۱٩ توسط رضا علیزاده-سید محمد درودی

چدن سفید:
در چدن سفید کربن به شکل سمنتیت وجود دارد که وجود سمنتیت باعث افزایش سختی و استحکام درچدنوکاهش مقاومت به ضربه و انعطاف پذیری چدن می شود
تهیه انواع چدن سفید:
1- افزایش سرعت سرد کردن ( سفید تبریدی ): که این روش برای قطعات کوچک با مدول حجمی کم استفاده می شود که با افزایش سرعت سرد کردن می توان به چدن سفید دست یافت.
2-با استفاده از عناصر آلیاژی کاربید زا: این روش برای قطعات بزرگ با مدول حجمی زیاد استفاده می شود .عناصر کاربید زا برای چدن سفید آلیاژی عموما بیسموت و بر می باشد که در بعضی از موارد نیز می توان از گوگرد برای سفید کردن چدن استفاده کرد اما به دلیل آن که گوگرد باعث تشکیل فاز فسفید آهن می شود در صنعت از این عنصر کمتر استفاده می شود . اما می توان آن را در داخل قالب های ماسه ای در هنگام مذاب ریزی به مذاب اضافه کرد .

در شکل زیر ساختار زمینه چدن سفید هیپر یوتکتیک نشان داده شده است:

ساختار چدن سفید( White cast iron pictures)

چدن های سفید کرم دار: این چدن ها در واقع به سه دسته تقسیم می شوند
الف :اگر کرم کمتر از 3 درصد باشد : در این شرایط کاربید
کمپلکس M3C تشکیل می شود که این کاربید
ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۳۸۸/٥/۱٥ توسط رضا علیزاده-سید محمد درودی

چدن نشکن یا چدن گرافیت کروی :

نام چدن نشکن بدلیل رسوب گرافیت به شکل کروی درزمینه آن است.عمل کروی شدن گرافیت درچدن نشکن از طریق افزودن مقادیرجزئی منیزیم به عنوان عنصری کروی کننده به مذابی که دارای ترکیب شیمیایی مشابه چدن خاکستری می باشد انجام می گیرد ولی با درصد گوگرد وفسفر کمتری است بدست می آید. منیزیم تنها عنصری نیست که می تواند نقش کروی کننده داشته باشد.و دلیل استفاده از منیزیم به خاطر جنبه اقتصادی آن است.عناصری نظیر کلسیم ، پتاسیم ، لیتیم ،لانتانیم ،و برلیم نیز می توانند ترغیب کننده گرافیت کروی باشند و عناصری نظیرگوگرد،اکسیژن،هیدروژن،ازت،سرب،تیتانیم،آرسنیک بازدارنده گرافیت کروی باشند.

ساختار زمینه چدن نشکن-چدن گرافیت کروی(Ductile cast iron pictures)ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۳۸۸/٥/۱٥ توسط رضا علیزاده-سید محمد درودی

چدن های خاکستری آلیاژهایی هستند که مبنای آنها سیستم آهن و کربن به علاوه  تعدادی از عناصر دیگر مانند سیلیس ، منگنز ،گوگرد و فسفر می باشد .مقدار ، اندازه شکل وپراکندگی گرافیت یا کاربید مبانی اصلی تعیین کننده خواص استحکام چدن های خاکستری می باشند و کنترل آنها اهمیت زیادی در تولید چدن خاکستری دارد گرافیت می تواند به صورت ورقه های درشت یا ریز به صورت پراکنده بوجود آید  مقاومت چدن بستگی به گرافیت آن دارد که از فرمول کربن معادل یعنی CE=%C+ 1/3(%Si+ %P) می توان محاسبه نمود.

شکل زیر ساختار چدن خاکستری با زمینه فریتی را نشان می دهد:

ساختار چدن خاکستری زمینه فریتی(Gray cast iron pictures)

در این نوع چدن کربن موجود در ساختمان در قسمتهای عمده و یا در تمام قسمتها به صورت ورقه های آزاد کربنی ( گرافیت ) می باشد. چدن گرافیتی که دارای مقطعی به رنگ خاکستری تیره و تقریباً سیاه است در تمامی چدنهایی که کربن به صورت آزاد در آنها وجود دارد در زمره خاکستری قرار می گیرد. که بهترین تقسیم بندی چدن ها از طریق متالوگرافی سطح مقطع آنهاست. ولی چدنها بر اساس درصد کربن موجود در آن نیز تقسیم بندی می شوند.

طبقه بندی چدنها که بر اساس مقدار کربن ترکیبی موجود در آنهاادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۳۸۸/٥/۱٥ توسط رضا علیزاده-سید محمد درودی
.: Weblog Themes By Blog Skin :.

اسلایدر